7. augusta 2016

Rozmarín

Dnes ma zaujala ďalšia bylinka, a to rozmarín. Dozvedel som sa 2 veci: máme ju aj my, čo ma nesmierne teší zároveň aj samé zaujímavosti, s ktorými sa chcem podeliť.

Rozmarín lekársky (lat. Rosmarinus officinalis)


Rozmarín lekársky je vždyzelený vytrvalý ker až 2 m vysoký, jeho domovom je juhozápadné Stredomorie. Pestuje sa od staroveku a bol zasvätený bohyni Venuši ako symbol lásky a vernosti. Preto sa doteraz používa pri svadbách. Používal sa taktiež ako dezinfekčný prostriedok vo väzniciach, v dobe moru sa nosila vetvička zavesená na krku. Je známych veľa povier, ale sú v nich aj zrnká pravdy. Rozmarín u nás môžeme pestovať ako izbovú rastlinu, ktorá môže byť cez leto vonku. Potrebuje veľmi svetlé a teplé miesto. Je citlivá na mráz nad -5 stupňov. V teplejších oblastiach Európy sa pestuje ako živý plot. Treba ho udržiavať v mierne vlhkej pôde. Najlepšie sa rozmnožuje zrelými, asi 10 cm odrezkami z výhonkov. Zakoreňujeme ho vo vlhkom piesku alebo vo vode. Dá sa taktiež množiť zo semena. Čerstvé výhonky sa trhajú priebežne, nesmú sa otrhať príliš, najviac do tretiny výhonku. Konce výhonkov treba strihať a pekne tvarovať, aby rastlina získala pekný tvar. Nové výhonky vyženie vo februári. Listy obsahujú až 3% mnohozložkovej silice gáfrovej vône, flavonoidy, horčinu, triesloviny a ďalšie látky. Zaujímavý je vysoký obsah vápnika, organizmom dobre vstrebateľný. 



Zdravotníctvo: Rozmarín je liečivá rastlina. Čaj pripravujeme z polievkovej lyžice rozmarínu, ktorú zalejeme 3 dl vriacej vody. Pomáha pri nervovom vypätí, pri bolestiach hlavy, celkovo ukľudňuje a pôsobí proti stresu. Podporuje krvný obeh. Podporuje trávenie, obmedzuje rast baktérií, je močo- a žlčopudný, a preto sa používa pri príprave jedál s vyšším obsahom tuku. Masti pôsobia proti reumatickým bolestiam, nálev sa taktiež používa ako kloktadlo. Dáva sa
i do voňavých vrecúšok pre pokojný spánok i k prevoňaniu miestností, do vonných zmesí (potpourri). Používa sa i do skríň na odpudzovanie hmyzu a pri aromatizácii bielizne.

V kuchyni: Na použitie v kuchyni trháme mladé listy pred rozkvitnutím a sušíme v tieni. Inak pre okamžitú potrebu používame mladé lístky počas celého roka. Používajú sa v menších dávkach – do pokrmu pre 4 osoby stačí lyžička lístkov. Koreníme baranie a bravčové mäso, ryby, jahňacinu, pridávame k cuketám, baklažánu, paradajkovým pokrmom, na pizzu, cestoviny, varené zemiaky, na mleté mäsá, do cestíčok na vyprážané ryby a zeleninu. Chutí i v divine, sviečkovej na smotane, používa sa pri grilovaní, na aromatizáciu ocotov a olejov. Chuť i aróma sú veľmi výrazné, hodia sa do zmesí s cesnakom, cibuľou, levanduľou. Býva súčasťou zmesí korenia, napr. provensálskeho. Do ho pokrmov pridávame až tesne pred dokončením, aby silica nevyprchala. Rozmarín vo väčších dávkach pôsobí opojne. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára